...
حاج عباس کریمی کشاورز 55 ساله صحرادارن که در منطقه رفسنجان مشغول به فعالیت هستن و در تاریخ 1400/08/27 به جمع ما پیوستن
حاج عباس کریمی اهل روستای محمد آباد مختار از توابع شهرستان رفسنجانه. حاج عباس چهار هکتار زمین زیرکشت پسته در صحراهای محمد آباد و امیرآباد داره. حاج عباس پسته احمدآقایی، کله قوچی و فندقی رو پرورش میده و یکی از تامین کننده‌های پسته صحرادارانه. هر ساله بین هزار و هفتصد تا چهارهزار کیلو پسته برداشت میکنه. حدودا 20 سال میشه که درگیر کار کشاورزی پسته هست و تجربیات ارزشمندی تو این مسیر بدست آورده.
صحبت‌های حاج عباس کریمی

دغدغه‌ها و نگرانی‌های حاج عباس کریمی

حاج عباس نگرانیش اینه بخاطره افزایش بدون کنترل صحراهای کشاورزی که حدود دو هزار و هفتصد صحرا در رفسنجان احداث شده، آب‌های زیر زمینی به شکل وحشتناکی کم و تلخ شده. در سال‌های اخیر برای تامین آب زمین‌های کشاورزی نیاز به حفر چاه‌های عمیق تا سیصد متر هست. آب دغدغه اصلی حاج عباس و دیگر کشاورزهای این منطقه هست و هنوز هم کنترل دقیقی روی آب منطقه نشده. زمین‌های خشک شده زیادی نزدیکی صحرای عمو عباس دیده میشه که متاسفانه تنه درختا بریده میشه و تبدیل به ذغال میشن.

محصولات حاج عباس کریمی در صحراداران

پسته دستچین بسته‌بندی شده:

پسته جهت خرید بصورت کیلویی:

...

حاج عباس کریمی تمام چهار هکتار زمینش رو با کاشت دانه پسته و به اصطلاح به روش تخم دانی به صحرای پسته تبدیل کرد. پس از ده سال تیمار کردن و رسیدگی به نهال‌ها و زدن پیوندهای احمدآقایی، کله قوچی و فندقی توانست از زمینش پسته برداشت کنه. توی این سال‌ها فقط هزینه و تلاش فراوون بوده برای حاجی بدون حتی هزارتومن برداشت پسته. این نقطه تازه شروع کار بوده و بعد از اون برای برداشت مناسب حتی رسیدگی‌های بیشتری نیازه. عمو میگه حتی باید ده سال بعد هم تلاش کنی چون تازه از بیست سالگی اوج برداشت پسته میرسه. حاج عباس این درختارو مثل بچه‌های خودش دوست داره و روز به روز رشدشون تا به ثمر رسیدنشون رو دیده.